“Kosova’yı daha iyi bir yer yapacak Jon” masalı

Aktivitenin geliştirilmesi: Hikâyeyi çocuğunuza okuyarak ve resmi telefonda göstererek başlayın. Her sabah bahçedeki görüşme gibi, bugün eğitimci çocuklara ilginç bir şey sormaya karar verdi.

Hayalin nedir? Büyüdüğün zaman ne olmak istiyorsun? – eğitimci diye sorar. Sırayla bütün çocuklar konuşmaya başlar, biri aşçı, diğeri doktor, diğeri satıcı.

Oysa Jon şunları söyledi: Kosova’yı daha iyi bir ülke yapmak ve onlara yardım etmek istiyorum. Bütün çocuklar şaşırdı, hatta bazıları güldü ve sordu: Bunu nasıl yapacaksın? Jon şöyle dedi: Evet, çok zor değil, önce ebeveynlerimi ve eğitimciyi dinleyeceğim ve böylece iyi bir çocuk olacağım, sonra asla seninle dalga geçmeyeceğim ve istemeden yaparsam her zaman sihirli kelimeler kullanacağım, böylece nazik bir çocuk olacağım, ülkemin iyi bir öğrencisi olması için dersimi çok çalışacağım ve büyüdüğümde, ne iş yaparsam, Kosova’yı daha iyi bir ülke yapmak için iyi yapacağım. Luna gülerek şöyle dedi: Evet Jon, Kosova’yı başkan değil de şef olmayı isteyerek nasıl daha iyi bir yer yapacaksın? Jon şu yanıtı verdi: Ama ne iş yaparsak yapalım, eğer iyi yaparsak, Kosova’yı daha iyi bir yer haline getirecektir, örn. Dünyanın en iyi şefi olacağım ve tüm dünya yemeğimin tadını çıkarmak için ülkemize gelecek.

Böylece tüm çocuklar işlerin faydalarını ve ülkelerine nasıl yardım edebileceklerini anlamaya başladı.