Kuşların yem kulübesi

Malzemeler ve araçlar: bir veya iki çam kozalağı veya boş bir tuvalet kağıdı rulosu, çoko krem (ezilmiş muz veya un lapası), bir çubuk, buğday gibi çeşitli tohumlar, sahip olduğunuz her türlü tohum, hatta ekmek kırıntısı, iki küçük kap, bir iplik.

Çam kozalaklarından kuşların yem kulübesini hazırlamak, küçükleriniz için harika bir deneysel projedir ve onlara çevredeki kuşlara bakmayı öğretir, aynı zamanda deney yaparken eğlenmeyi de öğretir. Önce iki küçük kap alın, birine çoko krem ya da evde tohumları  yapıştırmak için kullanabileceğiniz herhangi bir şeyi koyacaksınız, diğerinde de evde sahip olduğunuz tohumları yerleştirin. Sonunda bir ağaca, balkona veya pencereye asabilmek için şişeye veya (kağıt rulosuna) bir iplik bağlayın ve ardından çocuktan şişeyi çoko krem veya yulaf lapası içeren kaba koymasını ve her taraftan yuvarlamasını isteyin veya hatta bir çubuk yardımıyla boyayabilir. Daha sonra tereyağı kasesinden çıkarmasını isteyin ve karışık tohumlar (veya ekmek kırıntıları) olan kaseye koyun ve üzerine birçok tohum (veya ekmek kırıntısı) yapışacak şekilde yuvarlayın. Şimdi tohum dolu şişeyi kurumaya bırakın ve kuruduktan sonra kuşların beslenmeye geleceği uygun bir yere bağlayıp çocuğunuz onlara bakıp yaptığı işin tadını çıkarabilsin.

Bu aktivitenin zaman zaman tekrarlanmasına dikkat edin, soğuk günlerin gelmesiyle birlikte kuşların bakıma ihtiyacı olacak.