Gizli mesaj

Malzemeler: küçük plastik şişeler, kağıt, kurşun kalem ve büyük bir kova su.

Bugünkü aktivite için, çocuğunuza bir mesaj koyacağınız birkaç küçük su şişesi toplamanız gerekir. Her şişe mesajın bir bölümünü içerir, böylece ebeveyin şişenin içine çocuğun ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olacak bir harf, bir resim, bir sayı, bir çizim, belirli bir renk veya herhangi bir işaret koyabilir. Şişeler suya atılır ve çocuk neyle ilgili olduğunu anlayana kadar onları tek tek almak zorundadır. Oturma odasında veya çocuğun odasında bulunan bir nesne genellikle seçilebilir. Aynı zamanda çocuğun çok istediği bir şey de olabilir.

Bu aktiviteyi büyük harflerle de yapabilirsiniz. Çocuk şişeleri tek tek alır ve harfleri yere dizer. Yani çocuk, sizin yardımınızla neyle ilgili olduğunu bulmalı. Çocuğun kelimeyi söyleyerek harfleri sıralamasına yardımcı oluyorsunuz ve bulduğu mektubun nerede olduğunu tahmin ediyor. Çocuğun bu yaşta harfleri bilmesi gerekli değildir, bu yüzden kelimeyi formüle etmesine yardım etmelisiniz.

Bu aktivite, çocuğun oyunda yer alan harfleri ve kelimeleri anlama yeteneğini geliştirmesine büyük ölçüde yardımcı olur.