Benim şapkam

Malzemeler ve araçlar: kahverengi kağıt veya karton, renkli kağıt (ince kağıt ve tutkal iyi olur), kalem, makas, tutkal.
Aktivitenin gelişimi: Çocukla “Böyle bir şapka yapmak için hangi materyallere ihtiyaç vardır?” diye sorun. Çocuk şapkayı yapmak için gereken malzemeleri sayar. Malzemeleri topladıktan sonra, çocuğa iş için hangi araçlara ihtiyacımız olduğunu sorun. Çocuk ihtiyaç duyduğu araçları sayar.
Ebeveyn veya yasal vasi, şapkanın parçalarını (başın etrafına bantlanacak bir şerit, bir kafa şekli, boynuzlar, kulaklar, gözler, burun ve yanaklar) çizer. Çocuk çizilen parçaları makasla keser. Tüm parçalar kesildikten sonra çocuk kalıba bakar ve kesilen parçaları doğru yere yapıştırır. Parçalar yapıştırıldıktan sonra, ebeveyn veya yasal vasi bir kalem işareti yaparak başın çevresini ölçmek için başın üstüne koyar. Çocuk şapka şeridinin parçalarını birleştirir ve aynada kendine bakar.

Hayali bir oyun olan “Ben bir geyikim” oynanabilir. Çocuk geyikler hakkında bildiği her şey hakkında konuşur, ör. “Ormanda yaşıyorum, boynuzlarımla gurur duyuyorum” vb.