El Sergisi

Gerekli malzemeler: eski kapak,  ev koşullarında boya, kurşun kalem.

Aktivite geliştirme: Tüm üyeler, duvardaki evin bir köşesinde serilen eski beyaz veya renkli bir örtü üzerine ellerini çizerler. Çocuk, tüm üyelerden evdeki herhangi bir şeyle ellerini kirletmelerini ister. Evde varsa reçel, ketçap, biber suyu, kahfe suyu veya renkli su ile yapıp ellerini sergi için kumaşa koyabilirler.

Daha sonra çocuk her kişinin temiz elini kirli elin yanına çizmeyi istemelidir. Çocuk her kişinin elini bir kalemle kopyalar. Herkes posterin etrafına oturur ve her biri çizilmiş iki el arasındaki farkın ne olduğunu göstermeye başlar.

Çocuğu tartışmayı yönetmesi için cesaretlendirin. Çocuğun düşünmesini canlandırmak ve gülme havasına sahip olmak için bu bölümde ebeveyn tarafından kasıtlı hatalar da yapılabilir. Bu, çocuğunuzla neden ellerimizi suyla yıkamamız gerektiği ve bunu yapmanın doğru yolunun ne olduğu hakkında konuşabileceğiniz zamandır.

Son olarak, el yıkama adımlarını sayın; örneğin: “Öyleyse, ilk adımımız …”, “İkinci adım …” ve “Sonunda ellerimizi iyice duruluyoruz”.