“Benim iki gözüm var”

Materyaller ve aletler: bardak, kurşun kalem, mürekkep.

Aktivitenin geliştirilmesi – Çocukla vücudun hangi kısmının iki tanesi var, örneğin iki el, iki ayak, iki göz hakkında konuşun

Çocukla birlikte iki plastik bardak veya iki tuvalet kağıdı rulosuyla hazırlayın ve çocukla dış ortama bakmak için dürbün yapmasına yardım edin. Sadece iki plastik bardağa ihtiyacınız var ve bu deliklerden bakmak için yeterince delik açın, iki bardak, resimdeki gibi bir yapıştırıcıyla birleştirilir veya evde sahip olduğunuz bir bantla birbirine bağlanır. Ayrıca, plastik bardaklarınız yoksa, tuvalet kağıdı ruloları bu aktivite için çok pratiktir ve yukarıdakı gibi aynısını yaparak bunları ortadan bir araya getirip dürbün oluşturun. Çocuğunuzun pencereden dışarı dürbünle bakmasını isteyin ve gözlerinizi kapatın ve çocuğunuzdan doğada gördüklerini göstermesini isteyin. Çocuğa şunları sorun “Bana ne gördüğünü söyle? Daha fazla ev mi yoksa ağaç mı var? Çok sayıda ağaç veya araba var mı? ve çocuğun mümkün olduğunca betimleme becerilerini uygulayabilmesi için olabildiğince çok ayrıntı isteyin. Ardından başka bir pencereye geçerek rolleri değiştirin. Çocuk bir atkı ile gözlerini kapatır ve siz dürbünle gördüğünüz görüntüyü gösterir ve çocuğunuzdan anlattığınız görüntüleri zihninde hayal etmesini isteyin. Sonra birbirinize anlattıklarınızı bir araya getirin ve birbirinizden duyduklarınızı çizip çizemediğinizi görmek için onları karşılaştırmak için pencereye çıkın.

Çocuk, evde sahip olduğunuz renk veya malzeme ile iki numarayı yaratmaya davet edilir (çalışma kitabını da kullanabilirsiniz) .