Menüm gökkuşağı gibi

Bugünkü aktivite, çocuğun refahını etkileyen sağlıklı yiyeceklerin seçimi ile ilgilidir. Bunun için çocukların bu hafta boyunca dengeli bir diyet oluşturmaları için aşağıdaki çalışma sayfasını kullanabilirsiniz. Çocukların bir hafta boyunca sağlıkları için dengeli bir diyet oluşturarak dört farklı gıda kategorisinden seçimlerini yapmaları gerekir. Bunun için yiyecek gökkuşağını çizmek için renkli kalemlere, beyaz kağıda ihtiyacımız olacak. Bu aktivitede çocuğun bilmediği veya çizemediği  ürünler olabileceği için çocuğun ebeveyninin yardımına ihtiyacı olacaktır. Ürünü bilmese bile, çocuğun önce kendi başına çizim yapmasına izin verin ve bunu kelimelerle anlatarak yardımcı olabilirsiniz. Çizimin güzel olup olmadığı önemli değil, çocuğun bildiği gibi yapılmalıdır. Gökkuşağını tamamlamak için kesilmiş fotoğrafları da kullanabilirsiniz.

İlk renk, meyve ve sebzeleri temsil eden  yeşil renktir. Çocuğunuzdan en sevdiği meyvelerden bazılarını adlandırmasını isteyin. Yeşil ağaçlardan geldiklerini hatırlatın. Meyveler yeşil çubuğun üzerine çizilir.

İkinci renk ise makarna,  bisküvi, ekmek vb. buğday ürünleri ile ilişkilendirilen sarı renktir. Çocuktan olgun buğday içeren bir tarla çizmesini isteyebilirsiniz. Olgun buğday sarıdır. Bu şeritte buğday ürünleri çizilir.

Üçüncü renk, süt ürünleriyle  ilişkili mavi renktir. Çocuğa sütü nereden aldığımızı sor. Çocuktan çimenli bir tarlada otlayan bir inek çizmesini ve çocuktan gökyüzüne bakarak çimenlerin üzerinde yatmasını isteyin. Gökyüzü ne renktir? Mavi. Mavi, süt ürünlerini tanıtacak. Süt ürünleri maviye yerleştirilmiştir.

Dördüncü renk, etle ilişkili kırmızı renktir. Çocuğunuza taze etin ne renk olduğunu sorun. Elbette çocuğun tükettiği et ürünlerinden de bahsedebilirsiniz. Et ürünleri kırmızı renkte yerleştirilmiştir.

Bu aktiviteyi yaparken çocukla birlikte çocuk günlüğüne yazılacak haftalık bir menü oluşturacaksınız. Günlük oluştururken gökkuşağı ile ilgili mümkün olduğunca çok sayıda sağlıklı yiyecek koymaya dikkat edin. Gün içinde çizdikleri gökkuşağının herhangi bir rengine ait yiyecekler dahil edilmelidir.

  • Data
  • Kategoria
  • Shpërndaj